Списание за литература и изкуство Начало Логин форма
Простори


Корица
Съдържание
Поезия:

Есе:

Имена:

Бележник:

Памет:


Разказ:

Събития:

Книга 8 Книга 9
ОДЕСОС ПРЕЗ КЪСНАТА АНТИЧНОСТ
(IV – НАЧАЛОТО НА VII ВЕК)
ОТ АЛЕКСАНДЪР МИНЧЕВ
  
“Одесос през късната античност (IV- началото на VII век)” е последната трета книга на Ал. Минчев от поредицата  за античния град Одесос, нашата днешна Варна. През 2007 г. излиза първата – монографията „Одесос през Елинистическата епоха (края на IV в. пр. Хр. – началото на I в. сл. Хр.)”, а през 2021 г. – втората: „Одесос през Римската епоха (I-III в.)“. Новото изследване е посветено на последния период от съществуването на този забележителен античен град в българските земи – Късната античност.  Поместени са много нови данни от исторически, археологически и епиграфски изследвания за града, публикувани през последните 15 години у нас и в чужбина, както и някои по-стари, които са останали неизвестни доскоро. Някои от най-ценните антични паметници, открити в града и запазени до наши дни, са гордост за археологическото и архитектурното богатство не само на Варна, но и на България и Европа.
Коренните промени в периода на Късната античност са като врящ котел от събития – политически, военни, икономически и религиозни.
Това е периодът на третия и последен голям разцвет на Одесос – време, от което и до днес в града има останали значителни следи.
Издаването на книгата е финансирано от Фонд “Култура” на Община Варна и е съществен принос към културната памет на града и на България.
Статии
Събития
Концерт на японската група “БО-ШИ-ДО” 
 
Хубаво е, че напоследък зачестиха гостуванията на японски творци в България. Е, обикновено те не ходят в провинцията. Но ето че Варна имаше щастието да чуе изпълненията на една група японски музиканти, изпълнители на традиционни японски инструменти – тайко и цугару шамисен. Тайко е японски барабан, а цугару шамисен – традиционен струнен инструмент. Особеното е в начина, по който се бие барабанът. Много сила и енергия се изисква, за да се изтръгне звукът от този японски барабан. За разлика от нашия, върху него се удря с цялата мощ на тялото. А цугару шамисен напомня малко на нашата гъдулка, но няма резонатор и издава по-твърд звук.
Музиката, която тримата млади японци създават, е впечатляваща по ритъм и хармония. В първата част на концерта те изпълниха фолклорна музика, а във втората – съвременна авторска, в това число и няколко парчета на “Битълс”.
Разбира се, всичко в японската култура е заредено с някакъв символ и изразява философията на японския начин на живот. Музикантите ни донесоха звуците на далечна Япония и ни накараха да размишляваме за духа на далечния народ, за неговата мъдрост и духовност.
Народите си приличат по страстта към красивото и преклонението пред таланта и мъдростта. Младите японски музиканти дариха на варненци няколко часа радост. Групата “Бо-Ши-До” бе отличен посланик на Япония и нейната древно култура. (Простори)
 
 
Назад [ 8 ] Напред
ВЕСТНИК “КИЛ” НА 30 ГОДИНИ!
  
Вестник „KИЛ“, национален вестник за култура, изкуство и литература, издаван в град Варна от Сдружение на писателите вече 30  години. Във вестника се печатат значими съвременни литературни творби на български писатели и на писатели от други страни, представя се творчеството на водещи съвременни автори, дава се път на много млади хора да дебютират с творчеството си в литературния печат, както и на такива, които експериментират в словото и в различните видове изкуства. Вестникът е подкрепян финансово от Община Варна, а екипът от организатори и редактори, както и преобладаващото мнозинство от автори са от Съюза на българските писатели и Съюза на независимите български писатели – творци, които с произведенията си очертават тенденции, естетически нагласи, нови виждания. Всеки брой на в. „КИЛ“ е очакван с интерес от читателите.
Четете в. „КИЛ“, за да почувствате силата на художественото слово и на съвременната литература, както и да откриете едни от най-стойностните ѝ произведения!
реклама
 2007 (c) Варна, Уеб-дизайн Издателство МС ООД Начало Логин форма